Mahmut ÜNVER Kimdir?

1988 yılında Antakya’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini İskenderun’da tamamladı. 2005 yılında yerel bir tiyatroda oyunculuk eğitimi alarak ilk sahne deneyimini burada yaşadı. 2007 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek öğrenimine başladı. Yüksek lisansını “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” üzerine yaptı. Başta Haldun Dormen olmak üzere birçok önemli isimden oyunculuk eğitimleri aldı. İzmir’de özel bir tiyatroda profesyonel oyunculuğa devam etti.

2010 yılında yönettiği ilk oyun olan “Kanlı Nigar” ile Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülünü aldı.
 
2011 yılında Haldun DORMEN’İN yönettiği Papaz Kaçtı adlı oyundaki Piskopos rolüyle “Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu” ödülünü aldı. 
 2012 yılında Buca Halk Eğitim Merkezi ve Bornova Halk Eğitim Merkezlerinde eğitmenlik yapmaya başladı.
2013 yılında Ege Tıp Oyuncuları ve Dokuz Eylül Tıp Oyuncuları’na tiyatro eğitimi vermeye başladı. Aynı yıl yönettiği “Deli Aklı” adlı oyun ile Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Mehmet Mutlu Kandemir Özel Ödülü” aldı.

  2014 yılında görme engelliler için özel olarak hazırladığı müfredat ve “Sese Dayalı Dil” sistemiyle Aşık Veysel Görme Engelliler Okulunda eğitim vermeye başladı ve “Bende Varım, Buradayım” adlı projenin tiyatro prodüksiyonunu gerçekleştirerek 3 sezon boyunca görme engelliler ile çalıştı. Ortak Sahne adlı prodüksiyon tiyatrosunu kurdu. Burada oyunculuk ve konservatuvara hazırlık dersleri vermeye ve profesyonel oyuncu-yönetmenler  ile çalışmaya başladı.
 2015 yılında İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu’nda Diksiyon ve Uygulamalı Tiyatro eğitimleri vermeye başladı.
2016 yılında Ferhat KARALAR’ın yönetmenliğini yaptığı İstanbul yapımı “Düş Bahçesi” adlı orta metraj sinema filminde başrolü üstlendi. Aynı yıl “Post-İt” adlı kısa filmin başrolünü üstlendi.
2017 yılında Ege Üniversitesinin düzenlediği “Asistan Çekirdek Eğitim Programı” kapsamında uzman hekimlere “Etkili Sunum Teknikleri ve Beden Dili” seminerleri vermeye başladı. Anneeli Akademi’de okul öncesi yaş gruplarına Yaratıcı Drama eğitimleri vermeye başladı.
  
2018 yılında “Yaratıcı Drama Eğitiminin İlköğretim Dönemine Etki ve Yararları” adlı projeyle  yüksek lisansını tamamladı. Halen Ortak Sahne ile birçok kurumda eğitmenlik – yönetmenlik yapmakta ve oyunculuk hayatına devam etmektedir.